Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator


Budapešť- lázně

Pod Budapeští se nachází více než 100 přírodních horkých minerálních pramenů. Tradici parních lázní (fürdö) lázně budapešť je možno pozorovat již od dob kdy byla Budapešť pod nadvládou Římanů. I Osmanská okupace tu zanechala hrstku svých lázní, z nichž některé jsou dodnes v provozu a to zcela v nezměněné podobě (Rudas, Rácz, Király a Császár). Ve městě nalezneme zhruba 30 léčivých lázní. I přesto, že se většina z nich hodí na léčbu nejrůznějších potíží a nemocí, Budapešťané tam chodí ze zcela jiných důvodů. Tím hlavním je odpočinout si a popovídat. A je tomu opravdu tak, v lázních povětšinou panuje příjemná a uvolněná nálada.

V budapešťských lázních to často vypadá jako by se zastavil čas, nikdo nikam nespěchá, turisté žasnou nad nádhernou výzdobou a všichni si libují v léčivé vodě. Je důležité si uvědomit, že některé lázně mají svou vlastní kulturu a pravidla, poprvé tedy doporučuji navštívit spíše nějaké turistům více otevřené. Mezi ty bezpochyby patří například Gellért nebo Széchenyi. Zaujmou vás svou majestátností a neuvěřitelnou výzdobou. Mně samotnému učarovaly nejvíce právě Széchenyi.

Pro nejvýhodnější ubytování v Budapešti využijte formulář níže

Hledat hotely

Datum přihlášení

calendar

Datum odhlášení

calendar

V lázních v žádném případě neočekávejte, že budě někdo umět anglicky nebo německy. Všechny úkony jsou psány v maďarštině. Názvy základních služeb jsou temál - přístup do termálních lázní, fürdo- samostatná koupel a masszírodás- masáž. Další průběh se liší dle lázní, někde dostanete prostěradlo a jdete se převléct, jinde jen klíček od skřínky, jinde si za něj i připlatíte. Důležité je si uvědomit, že některé lázně nemají společné dny pro muže a ženy. Do těchto lázní se chodí bez plavek. Do společných lázní plavky naopak potřebovat budete.

Lázně Széchenyi

Jak jsem již psal, návštěvu těchto lázní doporučuji ze všeho nejvíce. Vstup není smrtelný a to co v nich zažijete, bude pro vás na dlouhou dobu dobrý námět k diskuzím. Tyto lázně nabízí totiž bezpočet nejrůznějších bazénů a van s rozdílnou teplotou Lázně Széchenyi a účinky. Některé prameny jsou doslova horké a nedoporučuje se v nich setrvávat déle jak několik minut. Další zajímavostí je několik venkovních bazénů, které jsou samozřejmě přístupné i v zimě. Naleznete zde také několik parních komor, saunu, zchlazovací bazénky atp. Tyto lázně patří k nejmladším v Budapešti, byly vybudovány v letech 1909 až 1913 a jsou největšími v Evropě (termálními). Voda o nejvyšší teplotě 75 °C se čerpá z artézské studny z hloubky 1256 m proudem 4500 litrů vody za minutu. Na první pohled lázně zaujmou i architektonikou. Zajímavostí je, že vypadají zrcadlově, má to zcela prozaický důvod, dříve byly rozděleny na pánskou a dámskou část. Cena za vstup je ve všední den 5900 HUFa víkendech 6200 HUF, otevřeno je PO- NE od 7 do 20 hodin.

Lázně Gellért

Lázně GellértLázně Gellért patří stejně jako Széchenyi k těm nejslavnějším v Budapešti. Těsně přiléhají na stejnojmenný luxusní hotel. Tyto lázně jsou uvnitř velmi okázalé a dá se říci, že se jedná o koupání na způsob vládců, které znáte jen z filmů. Termální voda je zde směsicí 13ti pramenů, které dodávají vodu o teplotě 27- 48 °C s obsahem rádia. K dispozici jsou také parní komory a vanové koupele. V létě je k dispozici venkovní bazén s vlnobitím a vnitřní perličkový bazén. Hlavní bazén a jeho hala je fascinující, má například i posuvnou střechu která umožňuje koupání pod širým nebem. Otevřeno je každý den od 9 do 19 hodin. Cena za vstup je ve všední den 5900 HUFa víkendech 6200 HUF.

Lázně Lukás

Neboli také Lukášovi lázně byly postaveny v roce 1894. Patří ke středně velkým lázním a jsou také vhodné pro turisty. Lázně jsou zásobovány 17ti horkými prameny. Oblíbená je také fontánka s léčivou pitnou vodou. Plovárna je otevřena celoročně. Cena za vstup je ve všední den 3500 HUFa víkendech 3900 HUF, otevírací doba PO-NE 7 - 19 hodin, SO-NE 6- 17 hod.

Lázně Király

Lázně Budapešť Király patří k nejstarším lázním ve městě. Vystavět je nechal paša Arslan. Király znamená v překladu král, nebo královské. Nejedná se však o lázně královské v tomto slova smyslu. Király vlastnila krátkou dobu židovská rodina která se jmenovala hebrejsky Král. Tak proto tento název. Jedná se o klasické lázně, s tradiční kulturou. Muži a ženy se koupou odděleně. Cestou k bazénům si musíte směnit pokladní lístek za lístek s číslem, ke kterému připadá příslušná kabinka. Teprve potom vstupu nic nebrání. Lázně jsou však aktuálně z provozních důvodů uzavřené.Lázně Rudas

Budapešťské lázněZmínka o těchto lázních pochází již z roku 1483. Místní voda je velmi sirnatá a plná vápníku. Osm pramenů valí na povrch vodu o teplotě 42 °C. Jeden z pramenů je navíc obohacen o radium. Uvnitř vás uchvátí hala velkou tureckou kopulí. Součástí komplexů jsou i parní a horkovzdušné komory, radioaktivní léčba nebo plavecký bazén (vstupné zvlášť). Hlavní bazén má 100 metrů čtverečních a je osmiúhlý. Po jeho stranách jsou další 4 menší bazénky, ve kterých je voda různě teplá. Trochu netradičně se v těchto lázních konají i diskotéky a všude hraje taneční hudba. Lázně nabízí společný i oddělený provoz pro muže a ženy. Otevřeno je PO-NE. Zajímavostí jsou páteční a sobotní noční provozy 22 - 03 hod.

Lázně Rác

Lázně dostaly jméno podle Srbů nebo Ráců, kteří tu kdysi pobývali. Pocházejí již z doby Turků a to i přesto že to zvenčí vůbec není patrné, spíše naopak. V roce 1989 byly totiž zcela přestavěny a zrenovovány. Uvnitř na nás však čekají tradiční turecké lázně s osmibokým bazénem a kopulí. Místní voda se pije pro její léčivé účinky, což praktikuje řada místních obyvatel. Otevřeno pro ženy v PO, ST a PA od 6:30 do 19:00 hodin. Pro muže ÚT, ČT, SO od 6:30 do 19:00 hodin.


 Online rezervace hotelu

Odkazy


Free web templates presented by QARTIN – Our tip: Webdesign, Webhosting, Ubytování Alpy, Tipy na výlet a webové kamery, Lago di garda ubytování, dovolená Chorvatsko, dovolená Bulharsko, dovolenka za najnižšie ceny, Vaša vysnívaná dovolenka v Chorvátsku za Last minute ceny, školení a firemní akce Praha, odkazy, Livigno