Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator


Budapešť- muzeum a galerie

V Budapešti je v současnosti více než 60 různých muzeí. Na rozdíl od jiných evropských metropolí nemá město muzeum postavené na královských pokladech, protože v Maďarsku dlouho vládly cizí mocnosti. Převážná část městských muzeí a galerií sídlí v historických budovách. Spousta pořádá také nejrůznější přechodné expozice. Muzea bývají zpravidla otevřena od úterý do neděle, od 10 do 18 hodin. V následujícím přehledu vybírám ty nejzajímavější z nich.


Národní galerie- Magyar Nemzeti Galéria

V národní galerii naleznete největší sbírku děl maďarských umělců. Gotické, barokní, moderní a mnohá další díla naleznete v této galerii. Galerie je velmi rozsáhlá.

info: www.mng.hu

Budapešťské historické muzeum- Budapesti Történeti Múzeum

Také se mu mezi místními říká Hradní muzeum, nachází se totiž v Hradním paláci. Najdete zde rozsáhlou expozici o dějinách města, která mapuje jeho vývoj od prehistorických dob do současnosti. K významným památkám patří zbytky renezančního paláce krále Matyáše, dále pozoruhodná sbírka gotických soch a výzdoba velkolepého paláce Zikmunda Lucemburského.

info:www.btm.hu

Národní muzeum- Magyar Nemzeti Múzeum

Toto muzeum je největším v Maďarsku (trochu logicky), naleznete v něm vše důležité, co se jakkoli pojí s celým Maďarskem. Korunovační plášť maďarských králů a další důležité královské předměty. Co k vidění není, jsou korunovační klenoty, které byly po incidentu v roce 2000 převezeny do parlamentu. Dále se podařilo nashromáždit obrovské množství předmětů, které patřily slavným lidem. Mezi exponáty které určitě zaujmou, patří Mozartův klavír nebo Beethovenovo křídlo.

info:www.hnm.huMuzeum dopravy- Közlekedési Múzeum

Toto muzeum vystavuje exponáty z oblasti železniční, lodní, pozemní a letecké dopravy. K vidění jsou nejrůznější exponáty, které brázdily řeky, silnice nebo železnice v minulých stoletích. Lokomotivy, kočáry, letadla nebo i celé lodě. Kolem budovy jsou instalovány další exponáty.

Národopisné muzeum- Néprajzi Múzeum

Toto muzeum nabídne více než 150 000 objektů a exponátů. Je pravděpodobně nejvýznamnějším svého druhu v Evropě. Nabízí pohled na maďarské lidové umění, kulturu a všední život. Zajímavá je i sbírka týkající se tichomořských ostrovů.

info: www.hem.hu

Dům maďarské secese

Toto muzeum, které bylo otevřeno v roce 2007, nabízí pohled na krásné předměty denní potřeby a nábytek. V muzeu se nachází i kavárna s velmi příjemným posezením.

info: www.magyarszecessziohaza.hu

Dům teroru- Terror Háza

Dle mého názoru je toto nejvíce působivé muzeum v Budapešti. V roce 2002 zde vznikla pozoruhodná sbírka, která má ukazovat zločiny obou diktatur. Tato dobová expozice je ozvláštněna spoustou moderních multimediálních prvků, prezentací a světelných efektů. Muzeum je sice více zaměřeno na komunismus, ale i tak poodhaluje hrůzy obou režimů.

info: www.terrorhaza.hu

To jsou z mého pohledu buď ty zajímavější a nebo důležitější muzea. Ve městě je jich spousta a stále vznikají další. Nové muzeum je například Muzeum Holocaustu, které je také velmi poučné. Pro toho kdo muzea vyhledává, bude nejjednodušší nechat si poradit přímo v některém z informačních center.


 Online rezervace hotelu

Odkazy


Free web templates presented by QARTIN – Our tip: Webdesign, Webhosting, Ubytování Alpy, Tipy na výlet a webové kamery, Lago di garda ubytování, dovolená Chorvatsko, dovolená Bulharsko, dovolenka za najnižšie ceny, Vaša vysnívaná dovolenka v Chorvátsku za Last minute ceny, školení a firemní akce Praha, odkazy, Livigno